Odzysk ciepła z okapu a rekuperacja
Podstawy – charakterystyka pracy okapu i rekuperacji
Okapy kuchenne są przeznaczone do krótkotrwałej, lecz bardzo intensywnej pracy. Tymczasem system rekuperacji w domu projektowane i tworzone są tak, by stale działać z określoną wydajnością.
Różnica wydajności powietrza między punktowym odciągiem – jakim jest okap, a drugim punktowym odciągiem jaki jest wyciąg miejscowy z nad kuchni jest kilkukrotne większe na korzyść okapu. Z tego tez powodu, praktycznie NIE POWINNO SIĘ rezygnować z okapów w nowo budowanym domu. Okap to jedno, rekuperacja to drugie. To pierwsza nie jasność w rozumowaniu niektórych klientów.
Podstawa druga. Teoria klienta – podłączyć wyrzut z okap do rekuperatora dla odzysku ciepła.
Odpowiadam – dzisiejsza technologia na to nie pozwala. Nie istnieje wymiennik powietrza, który oparł by się tłuszom z oparów z nad kuchni. Jak nie trudno sobie wyobrazić, tłuszcze w krótkim czasie zatkały by strukturę wymiennika tak skutecznie, ze cały rekuperator w ciągu roku nie nadawałby się to odzysku ciepła – co jest jego jedną z zadań.
Natomiast, istnieje możliwość podłączenia okapu osobnym przewodem, do niektórych rekuperatorów – jak np. rekuperator ENSY. Urządzenia te są specjalnie do tego przystosowane – posiadając odrębny, piaty króciec przyłączeniowy. Powietrze wyciągane z nad okapu jednak przechodząc przez rekuperator omija całkowicie wymiennik – nie uszkadzając go. I jest to całkowicie poprawne – ale nie mylić tematu z odzyskiem ciepła, bo jak wspomniałem powyżej – nie ma to miejsca. Temat opisze poniżej, gdyż to osobny przypadek.
Teoria klienta 2. Okap węglowy bez wyrzutu na zewnątrz oczyszczający powietrze, reszta ma zostać wciągnięta przez rekuperacje.
Odpowiadam – doświadczenie jakie zebraliśmy wskazuje na to, że w.w okapy węglowe nie spełniają swojej funkcji pracując w całokształcie w domu i nie są wstanie, w pełni oczyścić powietrza znad kuchni – przy tak mocnym i krótkotrwałym natężeniu.
Skutek. Wciągamy wszystko w instalacje i przewody rekuperacji co zanieczyszcza po kolei wszystko jak leci, łącznie z wymiennikiem rekuperatora. Nie polecam całkowicie.
Co polecam. Automatyczną komunikacje okapu z wyrzutem bezpośrednim z rekuperatorem
Trzeba przyznać fakt, ze działający okap z wyrzutem bezpośrednim rzeczywiście nie ma nic wspólnego z oszczędnością ciepła. Ale jego zadanie jest inne. Są jednak rzeczy których nie ominiemy tj. wyrzut intensywnych zapachów itp. z gotowania poza dom. Ciągnie to za sobą starty, a mianowicie wyrzutu ciepła z domu. Tego ciepła niestety nie odzyskamy. Powiem więcej, dodatkowo podczas pracy okapu i wyrzutu powietrza na zewnątrz, a constans działającą rekuperacją zaciągamy sobie dodatkowe, czasem zimne powietrze do domu, są to efekty fizycznie odczuwalne zwłaszcza w zimie.
Bilans powietrza się musi zgadzać. I tutaj rozwiązaniem jest montowanie inteligentnych rekuperatorów i technologii w w.w temacie. Oferuje je np. norweski rekuperator ENSY. System podpinamy tak, by podczas załączania okapu automatycznie załączył się w drugi tryb pracy z większą wydajnością nawiewu. Nawiew powietrza jest – kontrolowana przez wymiennik ciepła rekuperatora i automatycznie wyłączana system po wyłącznie okapu. Bilans rekuperacji nawiewu i wyciągu w takim domu jest regulowalny automatycznie / inteligentnie z okapem – bez ingerencji człowieka. Polecam. Takie systemu na co dzień instalowane są z powodzeniem w całej Skandynawii od lat, jak również wzbudzające zainteresowanie i wybierane u naszych Klientów. Rekuperator ENSY daje taka możliwość.
Opcja podłączenia rurowego okapu do rekuperatora z piątym króccem przyłączeniowym.
Przykładowo proponowanym w rekuperatorach ENSY. Istnieje możliwość podpięcia okapu pod rekuperator dostosowany do tego, ale okap do w.w systemu musi być dedykowany, tzn. danego producenta. Okapy takie są inaczej zbudowane niż te sprzedawane w sklepach, nie posiadają silnika, bo wykorzystuje wentylator rekuperatora.
Jest to bardzo duża zaleta w jakim przypadku,…. a mianowicie nie ma hałasu w kuchni od zawsze głośnych wentylatorów. Każdorazowo należy jednak skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm w takim przypadku, gdyż zależy to tez od wielu innych czynników, np. długości odcinka miedzy rekuperatorem a okapem. Nie może być za krótko jak i za daleko, bo inaczej okap nie będzie działał komfortowo.
W takich przypadkach polecamy się jako w firma wykonawcza.
Czystość przewodów wentylacyjnych
Czystość przewodów wentylacyjnych, jak i pozostałych elementów instalacji wymiany powietrza, ma duży wpływ na nasze zdrowie, zważywszy ze w domu spędzamy dłuższy czas dnia. Wiele rodzin decydując się na rekuperację kieruje się między innymi tym, że chce cieszyć się czystym, natlenionym i przefiltrowanym powietrzem. Niestety bez właściwej dbałości o instalacje, efekty mnogą być nawet odwrotne.
Warto również wspomnieć, że czystość rur wentylacyjnych ma istotny wpływ na sprawność samych urządzeń, a co za tym idzie na nasze rachunki!
Powstawanie zanieczyszczeń
Stopień i rodzaj zanieczyszczeń, a także szybkość ich powstawania, jest bezpośrednio uzależniona od rodzaju budynku, sposobu w jaki następuje wymiana powietrza, ale również jakości stosowanych filtrów.
Nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana instalacja z czasem będzie wymagała czyszczenia. Podczas lat użytkowania osadza się brud, kurz i pył. Do ich wnętrz nierzadko dostaje się woda sprzyjając rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni. Niestety to wszystko wraz z powietrzem będzie trafiało do płuc mieszkańców. Najbardziej dotkliwie odczuwać to będą alergicy i astmatycy.
Poprawny montaż – po pierwsze
Instalacja musi być utrzymana i oddana do użytku w czystości już na etapie wykonania! Instalacje, skrzynki rozprężne do anemostatów muszą być podeklowane zaraz po wykonaniu montażu,…. i to podstawa!
Wiele nieprofesjonalnych firm jak obserwuje nie raz bagatelizuje ten aspekt i defakto doprowadza do to ze właściciel zanim zacznie użytkować instalacje, dostaje ją już zanieczyszczoną. Montażyści w firmie Teknikon kładą bardzo dużo starania na właśnie ten aspekt. Nie może być inaczej. Staranne wykonanie to podstawa.
Niewłaściwe wykorzystanie systemu – osuszanie domu w fazie budowy
Zaskakują mnie praktyki, bądź pomysły niektórych Klientów. Wielokrotnie właściciele domu, zanim w ogóle zaczną użytkować system, jak wg przeznaczenia, czyli przy normalnym użytkowaniu podczas mieszkania, załączają rekuperacje podczas prac wykańczania domu!!! , tj. prac malarskich, montażu płyt GK, montażu paneli – finalnie tłumacząc osuszaniem domu.
Drodzy Klienci, Nie wolno tego robić! Podczas tego okresu, cała instalacja zabrudzi się więcej niż podczas 15 – tu latach normalnego użytkowania! Tu nie chodzi już o filtry, które można wymienić. Tu chodzi o przewody.
Kontrola i czyszczenie
Jak widać – regularne kontrole i czyszczenie są niezwykle istotne.
Najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowane firmy, które dysponują odpowiednimi narzędziami. Inaczej jest to niemożliwe do wykonania.
Metody czyszczenia rur wentylacyjnych
Najpowszechniej stosowaną metodą jest szorowanie na sucho. Rury i kanały czyszczone są wtedy urządzeniem wyposażonym w szczotkę z twardym włosiem. Ma ona za zadanie zeskrobanie wszystkiego, co znajdzie na swojej drodze. Metoda ta w różnych wariantach stosowana jest od bardzo dawna głównie dlatego, że jest prosta i skuteczna.
Często stosuje się również sprężone powietrze lub specjalne odkurzacze.
W szczególnych przypadkach, jeśli jest to uzasadnione, stosuje się metodę czyszczenia na mokro. Generalnie unika się tej metody z uwagi na ryzyko przeciekania, czy nawet zalania pomieszczeń. Rury można wtedy przy okazji zdezynfekować.
Oczywiście wszystkie luźne cząstki powstałe podczas czyszczenia należy usunąć z kanałów wentylacyjnych.
Jeśli kontrola po czyszczeniu wykazałaby, że dalej pozostały zabrudzone miejsca, należy czyszczenie powtórzyć do skutku.
Elementy instalacji umożliwiające czyszczenie
Aby być w stanie należycie dbać o czystość instalacji niezbędne jest już na etapie projektowania zaplanować instalacje tak, aby zapewnić możliwość dostępu do wszystkich jej zakamarków.
Bardzo pomocne w tym są klapy rewizyjne różnych kształtów, kształtki rewizyjne, czy puszki filtrujące, dzięki którym możemy zatrzymać część zanieczyszczeń powietrza. Montowanie ww. rewizji wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami.
Podsumowując
Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja to tylko połowa sukcesu. Niezbędne jest dbanie, by była sprawna przez cały okres użytkowania. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia użytkowników i nie wolno tego bagatelizować na żadnym etapie pracy.