Gdzie umiejscowić nawiew, a gdzie wyciąg w domu
1. Kratki nawiewne
Przy montażu rekuperacji pojawia się temat rozmieszczenia nawiewu i wyciągu. Gdzie zamontować kratki nawiewne, a gdzie wyciągowe?
Zadajmy sobie pytanie w jakich pomieszczeniach powinny znajdować się kratki nawiewne. Przede wszystkim powinny się znajdować w pomieszczeniach tzw. „czystych”, czyli takich jak – pokój, salon czy sypialnie. Podczas projektowania rekuperacji i rozmieszczenia kratek nawiewnych musimy zadać sobie pytanie, … co tak naprawdę chcemy osiągnąć? Otóż jednym z zadań rekuperacji jest wykonanie jak największego obiegu powietrza z przestrzeni naszych pomieszczeń i ogólnie w naszym domu. Im szerzej rozmieścimy punkty nawiewno wyciągowe od siebie tym lepiej – to już jedna z uwag. Patrząc na przykłady, ten czynnik nawiewy powinien być umieszczony jak najdalej od drzwi – najlepiej przy oknach.
Ważnym aspektem rozmieszczenia kratek nawiewnych jest również usytuowanie miejsca pod względem komfortu. Weźmy przykładowo np. kwestie łóżka, a konkretnie jego usytuowania względem punktu nawiewnego. Nie jest wskazane by strumień powietrza był skierowany bezpośrednio na leżące osoby.
Inny przykład – wybór miejsca bardzo blisko pod sianami. Często popełniany błąd w którym później na etapie umeblowania okazuje się że będzie zabudowa po sam sufit. Niniejszy punkt będzie w przyszłości zastawiony, a co za tym idzie nie będzie prawidłowego obiegu powietrza z tego punktu.
Niemniej jednak, zawsze decyzje podsumowują ostatecznie realia, gdyż przy niedużych pomieszczeniach, wybór jest czasem żaden.
2. Kratki wyciągowe
Zasada umieszczania kratek wyciągowych różni się paroma elementami od nawiewnych. Kratki wyciągowe zawsze umieszcza się w następujących pomieszczeniach: kuchnia, ubikacja, łazienka czy garderoba.
Jeśli chodzi o wyciąg, to celem jest wyciągnąć powietrze możliwie krótko i najbliżej zużytego powietrza oraz po drugie, tak, aby kierunek ruchu powietrza płyną od nawiewów właśnie do ‘‘brudnych pomieszczeń’’, a nie krążył po domu – za co odpowiedzialne jest prawidłowe rozmieszczenie wszystkich anemostatów. Ważne jest również – samo ich wyregulowanie tzn., bilans nawiewu do wyciągu – w danej strefie.
Na co zwracać uwagę przy rozmieszczaniu kratek wyciągowych? Przykładowo: Prysznic – nie umieszczamy wyciągu nad prysznicem!, Dlaczego? Sam strumień wyciągowy robi ruch powietrza w danym punkcie, który z kolei daje poczucie zimna – stojąc zwłaszcza bez ubrania. Garaż: – nie umieszczamy wyciągu rekuperacji spiętego w jeden system w garażu – jaki również błąd popełniają ludzie nieświadomi tematu.
Jak wspomniałem wcześniej, samo rozmieszczenie w dobrych punktach nawiewu i wyciągu to jedno, natomiast dobre rozregulowanie i zbilansowanie całej strefy to inna bardzo ważna kwestia, ale to temat na inny artykuł.
Nie popadajmy również w mnogość rozmieszczenia punktów.Rozmieszczenie w salonie o powierzchni 30m2 4 punktów nawiewnych, co 2 metry to przesada. Nie zapominajmy, ze to nie restauracja gdzie jest 40 osób tylko dom jednorodzinny ze średnio 3 osobami.
Tak więc podsumowywując – Nie zapominajmy, że rozmieszczamy kratki nawiewno–wyciągowe raz na całe „życie domu” w domu i nigdy tego już nie zmienimy,….dlatego choćby warto w tym punkcie nie zawalić i skorzystać z doradztwa profesjonalnej firmy.
Autor: Marcin