Jonizator powietrza w klimatyzacja
Jonizacja powietrza w klimatyzatorach, jak to w ogóle działa. Zasadniczo jonizacja sprowadza się do uzyskania przez atom pierwiastka ładunku elektrycznego – dodatniego lub ujemnego. Aby jednak zrozumieć istotę jonizacji i powstawania jonów należy zagłębić się w podstawową budowę atomów i poznać zależności pomiędzy cząstkami elementarnymi.
Pojedynczy atom pierwiastka chemicznego jest zbudowany z jądra atomowego, w którego skład wchodzą neutralne pod względem ładunku elektrycznego neutrony oraz wykazujące dodatni ładunek – protony. Oddziaływania grawitacyjne pomiędzy tymi dwoma rodzajami cząstek elementarnych nie pozwalają na łatwe ich rozłączenie. Ładunek dodatni generowany przez jądro atomowe jest neutralizowany przez otaczającą je tzw. chmurę elektronową, a więc ujemnie naładowane elektrony. W atomie pierwiastka panuje równowaga, a więc ilość protonów w jądrze jest równa ilości otaczających elektronów, dzięki czemu w warunkach normalnych atom jest obojętny elektrycznie.
Elektrony ze względu na swoją niewielką w stosunku do protonów i neutronów masę (niemal 2000 razy mniejszą), nie są związane z jądrem atomowym siłami grawitacyjnymi, a jedynie energią oddziaływania elektromagnetycznego. Oddziaływanie to nie jest silne, co pozwala relatywnie niewielkim kosztem energetycznym manipulować ilością elektronów otaczających jądro atomu. Dostarczając bowiem odpowiednią ilość energii możemy usunąć z atomu jeden lub więcej elektronów uzyskując tym samym kation – jon o ładunku elektrycznym dodatnim. Proces odwrotny prowadzi do uzyskania ładunku ujemnego atomu – otrzymania anionu.
Innym sposobem na uzyskanie jonów jest rozbicie obojętnej elektrycznie cząsteczki związku chemicznego na dwa elementy naładowane przeciwnie względem siebie.
Powietrze uznawane za czyste zawiera 200-1000 jonów na 1cm3, zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Niestety, domowe warunki (źródła ogrzewania, tworzywa sztuczne, urządzenia elektryczne) sprzyjają jedynie powstawaniu jonów dodatnich, co zaburza równowagę, która istnieje w warunkach naturalnych, oraz wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców domu. Jony, które dostarczane są do organizmu razem z wdychanym powietrzem, odgrywają ważną rolę w przemianach metabolicznych i innych procesach biologicznych. Zostało naukowo udowodnione, że powietrze zawierające więcej dodatnich jonów niż 80 µg/m3 wywołuje u ludzi poczucie zmęczenia, osłabienie, bóle mięśniowe, bóle głowy, otępienie oraz uczucie suchości w jamie ustnej.
Jonizacja wykorzystywana w systemach klimatyzacji domów jednorodzinnych jest jednym ze sposobów na oczyszczenie domowego powietrza. Klimatyzator z jonizatorem powietrza jest wyposażony w układ elektrod, przez które przepływa energia elektryczna o wysokim napięciu. Wartość napięcia oraz rodzaj elektrod dobrane są w taki sposób, aby ilość dostarczonej energii była wystarczająca do rozbicia pojedynczej cząsteczki wody na dwa jony, zgodnie ze zjawiskiem Plasmacluster. Dzięki temu, wraz z nadmuchem powietrza, do klimatyzowanego pomieszczenia trafia odpowiednia dawka jonów. Przyjmuje się obecnie, że prawidłowe dla ludzkiego organizmu stężenie jonów w powietrzu to ok. 40 µg/m3, przy czym stosunek jonów ujemnych do dodatnich powinien wynosić 5:4. Stosunek ten wynika z faktu, że został udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie człowieka przyjmowanej regularnie, odpowiedniej dawki jonów ujemnych. Przyspieszają one gojenie się ran, zmniejszają uczucie bólu, poprawiają zdolność koncentracji.
Jony wytwarzane przez jonizator w klimatyzatorze nie tylko neutralizują szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie, występujące w domowym powietrzu w nadmiarze, ale też wchodzą w interakcję z drobnoustrojami. Dzięki braku obojętności elektrycznej jony wykazują dużą reaktywność, w związku z czym np. w kontakcie z komórką bakteryjną, wywołują reakcje chemiczne na powierzchni jej błony komórkowej i prowadzą do jej unieszkodliwienia. W podobny sposób jony generowane przez jonizator neutralizują dużą część unoszących się w powietrzu alergenów, dzięki czemu mogą stanowić wsparcie dla osób cierpiących na alergie.
Zmiany klimatyczne, urbanizacja, rozwój przemysłu i motoryzacji to tylko kilka czynników, które generują zanieczyszczenie powietrza. Dzięki stosowaniu najnowszych technologii, takich jak jonizatory w systemach klimatyzacji, można sprawić, że dom jednorodzinny stanie się miejscem, w którym organizm będzie mógł zregenerować się i odpocząć od zanieczyszczeń, na które narażony jest na zewnątrz. Jonizator zapewni bowiem stały dopływ odpowiedniej dla zdrowia organizmu dawki jonów, neutralizując jednocześnie drobnoustroje i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu