Na co zwrócić uwagę przy użytkowaniu klimatyzatora w zimie:
Zima przed nami i czas załączyć klimatyzator do grzania. Podczas szkoleń obsługi klientów, po uruchomieniu klimatyzatorów domowych ,…. jak i telefonów jakie odbieramy wydawało by się z prostymi pytaniami.
Poniżej opisujemy 5 punktów na jakie należy zwrócić uwagę w celu prawidłowego użytkowania klimatyzatora w zimie w trybie grzania.
-
Nie ustawiaj klimatyzatora w zimie na tryb AUTO
Bardzo dużo klientów ustawia ten tryb, jako wygodny dla stałej temperatury w pomieszczeniu. Nie zawsze się to sprawdza, zwłaszcza jeśli chodzi ogrzewanie. Polecam bardziej przełączyć na tryb grzania czyli zwyczajne słoneczko.
Dlaczego?
Jeśli ustawimy autofunkcje, ryzykujemy że przy dodatkowym ogrzewaniu jakie mamy, np. przy grzejnikach, czy kominku i przewyższaniu temperatury zadanej na pilocie, załączy się czasami chłodzenie. Oczywiście, będzie to krótkotrwałe, czasem niezauważalne, jednak urządzenie w punkcie granicznym temperatury będzie się przełączało.
Oszczędzajmy swój klimatyzator i dbajmy o proste dla niego komendy.
-
Czyść filtr powietrza raz w miesiącu
Filtr powietrza w jednostce wewnętrznej musi być czyszczony.
Producenci zalecają czyszczenie raz na 3 do 6 miesięcy, jednak w montowanych urządzeniach firmy Teknikon polecamy sprawdzać je co je miesiąc. Jeśli użytkownik ma w domu zwierzaka, tym bardziej filtry się zabrudzają.
Dlaczego trzeba czyścic filtry?
Ponieważ, jeśli już masz urządzenie to dbaj o nie.
Zatkany kurzem filtr powoduje, iż klimatyzator pracuje ciężej, przez co bardziej się zużywa jak i staje się mniej efektywny.
Wielokrotnie podczas przeglądów serwisowych widziałem filtry, w którym kurz był ułożony niczym warstwa filcu idealnie i skutecznie zatykając obieg powietrza. Tak zatkanym filtr ogranicza / zmniejsza pęd nadmuchu powietrza, gdyż zasys powietrza jest zmniejszony.
Po trzecie dbajmy o to, by oddychać czystszym powietrzem, a nie przefiltrowanym przez zwały kurzu, dla własnego zdrowia.
Podczas szkolenia obsługi po montażu w naszej firmie Teknikon zawsze prezentujemy klientom, gdzie znajduje się takowy filtr, jak wyciągnąć go z urządzenia czy umyć. Przykładowo: klimatyzator LG i AUX które masowo montujemy, posiada filtr powietrza, który spłukujemy po zwyczajnym prysznicem z ciśnieniem wody. To bardzo proste i wystarczające, należy jednak o tym pamiętać.
-
Staraj się poznać swój klimatyzator
Jeśli załączyłeś klimatyzator i czujesz, że nie daje takiego ciepła jak wcześniej, należy skontaktować się z instalatorem i sprawdzić to.
Jeśli na instalacji był nawet drobny ubytek czynnika chłodniczego urządzenie będzie działać słabiej.
Dlatego ważne jest by urządzenie zostało zamontowane przez firmę z uprawnieniami F-Gass, SEP, UDT,…. jak i z użyciem profesjonalnego, specjalistycznego sprzętu.
Firma Teknikon posiada wszelakie uprawnienia do montażu klimatyzacji, jak wyżej.
-
Sprawdź jednostkę zewnętrzną.
Jest bardzo ważne by urządzenie zewnętrzne nie było szczelnie zastawione, czy to krzakami, czy rożnego rodzajem pudełkami jak i praniem. Widziałem miejsca w których użytkownicy wokół urządzania urządzili magazyn, szczelnie i skutecznie ograniczając prace – wymianę powietrza w klimatyzatorze. Tak nie może być. Klimatyzator musi mieć obieg powietrza z każdej strony. Z jednej mniej, z drugiej więcej, ale z przodu musi mieć swobodę wyrzutu powierza. O to należy zadbać. Niedopilnowanie tego pogarsza po prostu sprawność urządzenia – Państwa urządzenia.
-
Nie nastawiaj temperatury za wysoko
Dla wszystkich osób temperatura 23 do 24 stopnie, jest maxymalnie normalną do ustawienia na klimatyzatorze. Nie trzeba, a nawet nie należy ustawiać na 30 stopni, ….potem zniżać itd. Klimatyzator ma termostat i wyłączy się sam, a potem załączy samoistnie.
Z tym ustawianiem temperatury i pracą urządzenia często klienci zastanawiają się i pytają, czemu klimatyzator się nie załącza,… i teraz.
Już tłumaczę.
Przykładowo klimatyzator LG, czy AUX posiadają 2 stopniową tolerancję załączenia, więc jeśli w pomieszczeniu jest już temperatura przykładowo 23 stopnie, a nasza zadana na pilocie klimatyzatora również 23, wówczas urządzanie nie zastartuje. W swojej mądrości urządzenie wie, ze już nie potrzeba podgrzewać otoczenia, bo temperatura została osiągnięta. Klimatyzator załączy się dopiero, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 21 stopni i podniesie temperaturę z powrotem do 23 stopni.
Generalnie klimatyzator i nasze nastawy samodzielnie będą sterować. Nie potrzeba nic przestawiać.
Zawsze postaramy się służyć radą swoim klientom i maxymalnie wszystko im przekazać W razie wątpliwości służymy radą i zapraszamy do kontaktu gdzie poradzimy jaki dobrać klimatyzator, do mieszkania, domu jednorodzinnego czy biura, oraz gdzie najlepiej zamontować klimatyzator w pomieszczeniu.