Czy rekuperacja wysusza powietrze?
Wilgotność komfortowa w pomieszczeniach mieszkalnych mieści się w granicach między 40% a 60%, co jest zalecane jako optymalne. Wentylacja mechaniczna, czytaj ciągły ruch powietrza może obniżyć te wartości nawet do 20%, co jest już nieprzyjemnym odczuciem.
Aby to zjawisko zniwelować przy doborze i zakupie systemu rekuperacji należy zadbać o to, by zakupić dobry rekuperator z odzyskiem nie tylko ciepła, ale i wilgoci. Elementem za to odpowiedzialnym w rekuperatorze jest wymiennik powietrza. Wymiennik entalpiczny lub z wymiennikiem obrotowym, to te, które z racji swojej budowy właśnie tą wilgoć z powietrza odzyskują. To już technologia jutra, a dotychczasowe wymienniki przeciwprądowe odejdą z pewnością w zapomnienie, …bądźmy więc do przodu.
Problem suchego powietrza jest odczuwalny zwłaszcza w okresie zimowym, w momencie ogrzewania powietrza w domu. Intensywna wentylacja zimą obniża wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
Elementem służącym do nawilżania powietrza w instalacjach rekuperacji jest przykładowo kanałowy nawilżacz ewaporacyjny. Jest stosowany jest jako dodatek na instalacjach wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym, jeśli Klient sobie tego dodatku życzy. Zastosowanie takiego nawilżacza umożliwia utrzymanie komfortowej wilgotności wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych do maksymalnie 70%.
W dużych systemach wentylacyjnych stosuje się niemal przemysłowe nawilżacze parowe, ale do tego potrzebne są dużo większe wydatki powietrza niż w tych centralach przeznaczonych dla użytku w budownictwie jednorodzinnym.
Trzymając się tematyki wilgotności powietrza, dodam iż firma Teknikon opiekuje się dwoma krakowskimi Galeriami Sztuki, dbając tam min. o bardzo precyzyjną i zadaną wilgotność powietrza.
Autor: Marcin