Rekuperator Komfovent produkcji litewskiej jest bardzo popularny i dość często wybierany przez Klientów z racji swojej uniwersalności, nieco niższej ceny – patrząc jak na lepsze rekuperatory, nie tracąc przy tym zalety dobrego i solidnego urządzenia.

Co cechuje rekuperator Komfovent:

  • w swojej klasie jest wart swojej ceny
  • odzysk ciepła wilgoci
  • stabilna konstrukcja i uniwersalny wygląd
  • dobre zaplecze serwisowe
  • niski poziom hałasu
  • do 3 lat gwarancji
  • tanie filtry

   Rekuperator Komfovent tej serii jest przystosowany do podwieszania do sufitu. Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie jedynym miejscem montażu jest sufit lub jeżeli sposób montażu tego wymaga. Urządzenia tego typu często montowane jest mieszkaniach nad sufitem podwieszanym. Od ściennych rekuperatorów różnie go jedynie sposób budowy i nieznacznie wydatek. Co cechuje rekuperator Komfovent?:

  • w swojej klasie jest wart swojej ceny
  • odzysk ciepła wilgoci
  • stabilna konstrukcja i uniwersalny wygląd
  • dobre zaplecze serwisowe
  • niski poziom hałasu
  • do 3 lat gwarancji
  • tanie filtry

Konstrukcja wymiennika obrotowego II generacji  – sorpcyjny entalpiczny jest podobna do standardowego wymiennika obrotowego kondensacyjnego. Maszyna na produkcji nawija naprzemiennie płaskie i karbowane arkusze blachy aluminiowej, które ostatecznie tworzą wymiennik ciepła o danej średnicy. Różnicą jest to, że blacha aluminiowa, z której są wytwarzane wymienniki obrotowe, sorpcyjne-entalpiczne, posiada dodatkową powłokę z zeolitu.

   Zeolit, jest to materiał o szczególnych właściwościach higroskopijnych, który odpowiada za adsorbowanie wilgoci. Co istotne, zeolit adsorbuje wilgoć z powietrza co oznacza, że wilgoć wnika w jego porowatą strukturę, natomiast nie wnika w sam materiał, a to z kolei gwarantuje trwałość i higieniczność wymiennika.

   Zeolit jest to naturalny minerał glinokrzemianowy o porowatej strukturze ze średnicą porów pomiędzy 0,3 – 0,4 nm, która doskonale adsorbujące cząsteczki wody.

Na czym w zasadzie polega adsorpcja? Proces adsorbowania cząsteczek pary wodnej możemy porównać do gąbki. Gąbka jest w stanie kumulować wodę, natomiast woda nie wnika w strukturę jej materiału – zagnieżdża się w wolnych, porowatych przestrzeniach jej objętości. Analogicznie działa powłoka zeolitowa, tzn., para wodna jest wiązana na powierzchni porowatej, natomiast nie wnika w nią

   Zastosowanie powłoki z zeolitu jest w pełni higienicznym rozwiązaniem.

Dlaczego?
Przyjrzyjmy się jeszcze raz schematowi ideowemu powłoki zeolitowej. Średnica porów powłoki zeolitu wynosi 0,3 – 0,4 nm. Standardowa cząsteczka pary wodnej ma średnicę ~0,27 nm dzięki czemu z łatwością wnika w porowatą strukturę powłoki zeolitowej. Jednocześnie, ze względu na swoją wielkość, pyły PM1 (100 nm), bakterie (od 0,8 do 5000nm) oraz wirusy (np. grypa, COVID-19 od 80 do 120 nm), nie mogą zagnieździć się w porach powłoki zeolitowej.

   Zasada działania wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego opiera się na selektywnym adsorbowaniu i przyciąganiu molekularnym. Cząsteczki pary wodnej znajdujące się w powietrzu o większej entalpii, są adsorbowane przez powłokę zeolitową. Wymiennik obrotowy obracając się przechodzi w otoczenie powietrza o niższej entalpii i przez zjawisko desorpcji oddaje wilgoć, którą zgromadził.
Kierunek przepływu wilgoci w wymienniku obrotowym sorpcyjnym-entalpicznym, jest zależny od pory roku.

   Pasywne nawilżanie powietrza.  Wymiennik obrotowy sorpcyjny entalpiczny zapewnia najwyższą możliwą do osiągnięcia sprawność odzysku wilgoci, która wynosi nawet – jak podaje producent – do 90%!  Tak wysokie parametry są możliwe do uzyskania dzięki zastosowaniu powłoki zeolitowej!

Konstrukcja wymiennika oraz sam proces jego wytwarzania, jest opatentowany przez producenta.
Porównując wymiennik obrotowy sorpcyjny-entalpiczny do wymiennika przeciwprądowego entalpicznego, możemy zauważyć bardzo wyraźną różnicę w sprawności odzysku wilgoci, na korzyść właśnie omawianego.