Zajmujemy się kompleksowym wykonawstwem instalacji rekuperacji  w domach jedno-, -wielorodzinnych,  jak i w budynkach użytkowych w całej Małopolsce. Uczestniczymy w zleceniach od fazy planowania budowy, poprzez czas trwania, aż do zakończenia prac.

Instalacje wykonujemy etapowo, wg potrzeb Klienta. Przewierty, montaż instalacji gotowej do zabudowy, aż po finalny montaż, regulacje rekuperatora i systemu.

PROFESJONALNIE I ZAWODOWO

   Wsłuchujemy się w potrzeby Klienta i podpowiadamy:  filtr antysmogowy, filtr wstępny, nawilżanie, automatyczne sterowanie, przewody antybakteryjne, późniejsze aplikacje czy klimatyzacje domu.

   Polecamy i montujemy tylko dobre i sprawdzone rekuperatory: FLEXIT, ENSY, THESSLA GREEN, nie tylko z odzyskiem ciepła, ale i wilgoci – warto o to zadbać, bo to ma swoją przyszłość. Wszystko po to, by oddychać świeżym i czystym powietrzem, a Klient był zadowolony z dobrej, komfortowej i skutecznej wentylacji na lata, ale z dobrym doradztwem dziś.

TAK DORADZAMY

   Wyślij zapytanie i zacznij z nami współpracę. Po uprzednim zapoznaniu się z rzutami kondygnacji domu oraz uzyskaniem niezbędnych informacji, jak i oczekiwań Klienta  sporządzamy ofertę.

   Dobieramy urządzenie, planujemy rozmieszczenie instalacji czy wybór miejsca montażu rekuperatora. Wcześniejsze rozpoczęcie współpracy przynosi dla Klienta dużo korzyści i oszczędności. Do tego potrzebujemy Państwa kontaktu.

ZADZWOŃ 508-314-835

   Czym chcielibyśmy zachęcić swojego przyszłego Klienta?

   Dobrymi rekomendacjami, dobrze zaplanowaną i wykonaną instalacją, czystym i starannym wykonaniem, 20-letnim branżowym doświadczeniem, używaniem dobrych i trwałych materiałów, praktycznym i rzetelnym doradztwem i zapewnieniem Państwa, że wykonamy swoje zlecenie dobrze.

ZAPRASZAM DO WSPÓŁPRACY

Monika KliszczyńskaMonika Kliszczyńska
12:43 27 Jan 23
Firmę TEKNIKON do montażu klimatyzatorów zatrudniałam dwukrotnie. Za każdym razem prace były rozpoczynane terminowo i zakończone także w terminie.Pan Marcin Czajka prowadzi swoją firmę z niezwykłą starannością, dbałością o dobre imię i szeroko rozumiany - interes Klienta.Wszystkie etapy pracy wykonywane są spójnie z logistycznym prowadzeniem realizacji.Praca przebiega zgodnie z wiedzą merytoryczną, rzetelnie, uczciwie i solidnie.Podkreślenia wymaga również konkurencyjna cena !!!Każdy, kto szuka Wzorowego Wykonawcy - w ciemno niech wybiera TEKNIKON z panam Marcinem Czajka na czele !!!!
Justyna JanissekJustyna Janissek
19:09 25 Jan 23
Polecam firmę Teknikon.Instalacja rekuperacji zainstalowana prosto, czysto i starannie. Ekipa wykonała temat bezproblemowo w 2 dni, a Pan Marcin bardzo konkretnie wyjaśnił wszystkie zawiłości rekuperacji, plusy i minusy ulokowania rekuperatora, jak i jego wybór.Czekamy na uruchomienie ...., ale to po wykończeniu domu. Na razie5+
Marek SusMarek Sus
18:17 09 Jan 23
W pełni polecam Pana Marcina oraz firmę Teknikon. Panowie wykonywali u mnie instalację rekuperacji wraz z montażem rekuperatora. Profesjonalnie i terminowo wykonane zlecenie w uzgodnionej cenie mimo, że momentami trzeba było się dostosowywać do postępu prac po stronie dewelopera.Jednak co ważniejsze, po jakimś czasie w rekuperatorze wystąpiła usterka techniczna. Ot złośliwość rzeczy martwych. Firma Teknikon bez problemu przystąpiła do naprawy gwarancyjnej i wymiany sprzętu usuwając usterkę. Niby tak zawsze powinno być, ale rzeczywistość bywa różna i często z "firmami" i wykonawcami jest dobrze dopóki nic się nie dzieje.Jeszcze raz polecam.
Piotr BPiotr B
09:40 04 Aug 20
Serdecznie polecam Pana Marcina, instalacja wykonana rzetelnie, sprawnie, bez problemów, z uśmiechem na twarzy - pomimo wymyślanych na poczekaniu przeze mnie trudności ;).Kontakt przed montażem na najwyższym poziomie, Pan Marcin odpowie na wszystkie pytania i profesjonalnie doradzi, konkurencja ma się od kogo uczyć.
js_loader

   Filtr antysmogowy węglowy jak to działa w oczyszczaniu?

   Zasada działania filtra węglowego opiera się na właściwościach adsorpcyjnych cząstek węgla co można wykorzystać skutecznie w walce z zanieczyszczeniami powietrza i filtrowaniu. Jak to działa…?

   Koszt wymiany filtrów w rekuperatorze? Realnie?

   Producenci rekuperatorów podają w DTR-ce , że przykładowo  należy wymienać filtr w rekuperatorze raz do roku. To czysta teoria i marketing, realnie…. Praktycznie to będzie to od 2 do 5! x w roku. Od czego to zależy…

   Czy rekuperacja wysusza powietrze?

    Podstawowa sprawa, to instalować dobre rekuperatory, które dzięki swoim wymiennikom odzyskują nie tylko ciepło, ale i wilgoć z otoczenia. W niektórych krajach zachodnich jest nawet zakazane stosowanie innych wymienników właśnie, z przyczyn zdrowotnych.

   Jak dobrze rozmieścić punkty nawiewne w domu?

   Bardzo ważne jest prawidłowe rozmieszczenie punktów nawiewnych i wyciągowych w domu, tak by ich skuteczność działania była jak największa. Złe rozmieszczenie nie da nam dobrej recyrkulacji powietrza…

   Czy zostawiać przepusty w płycie żelbetowej czy wiercić?

   Wstawiając przelotówki rur na etapie zalewania płyty nie jest złe,….z pewnością zaoszczędzimy na kosztach przewiertów. Pamiętać należy jednak, że istnieje prawdopodobieństwo ze późniejsze otwory nie wyjdą wszystkie idealnie jak chcemy,… nie wspominając o późniejszych zmianach…

   Instalacja rekuperacji peflex.

   Z czego się składa i jakie są zalety tego typu instalacji w zastosowaniu w rekuperacji w domach jednorodzinnych.

   Na czym polega rekuperacja?

   Rekuperacja czyli odzysk ciepła przy jednoczesnej wymianie powietrza ze zużytego wyrzucanego z domu na ciągłe świeże. Cykl jest nieprzerywalny i działa 24h/dobę. Ta prace wykonuje rekuperator z cała instalacja w domu.

   Czy wymiennik obrotowy jest awaryjny?

   Wymiennik obrotowy ma znacznie dużo więcej zalet niż wad w swojej istocie,…. i to nie ulega wątpliwości. Przyczynia się w znacznym stopniu do poprawy komfortu powietrza,  i niewyobrażanym sobie zamontowania innego typu w swoim domu. Natomiast…, jest to kolejny ruchomy element i z tym trzeba się zgodzić.

   Jak samodzielnie wykonać instalacje rekuperacji?

   Szukając oszczędności na wykonaniu instalacji rekuperacji, jedno o czym należy pamiętać to dobrym rozplanowaniu i dokładnym wykonaniu. Samodzielne wykonanie jest całkowicie możliwe, jednak to co warto, to mieć maximum informacji. Proponuje doradztwo.

   Czyste i staranne wykonanie to powinna być norma.

Czystość przewodów wentylacyjnych jak i pozostałych elementów instalacji wymiany powietrza przy montażu jest bardzo ważne. Ma to wpływ na utrzymanie sterylnych przewodów, wolnych od zanieczyszczeń od samego początku. Powinna to być norma.

   Okap kuchenny a rekuperacja.

Okapy kuchenne są przeznaczone do krótkotrwałej, lecz bardzo intensywnej pracy. Tymczasem system rekuperacji w domu projektowany i tworzone jest tak, by pracował stale i z określoną wydajnością.

FAQ WIEDZAWPIGUŁCE

Jaką temperaturę ustawić na sterowniku rekupertora?

Podstawowym zadaniem rekuperatora nie jest ogrzewanie pomieszczeń – to zadanie ma spełniać urządzenie grzewcze. Dlatego najlepiej na sterowniku rekuperatora ustawić temperaturę o 2-3 C niższą niż jest ustawiona na programatorze ogrzewania. Zapobiegniemy wtedy nadmiernemu lub w ogóle, załączaniu się nagrzewnicy w rekuperatorze.

Obok czego nie wolno usytuować czerpni, praktycznie?

Nie polecam umieszczania czerpni w odległości minimum 3m od jakiejkolwiek lampy czy kinkietu na elewacji. Wieczorami lampa ściąga tyle owadów i muszek, które w ułamku procenta, ale ostatecznie trafiają do filtra w rekuperatorze. To wystarczy do częstszej wymiany filtra.

Czy podłączyć wyrzut z okapu do instalacji rekuperacji?

NIE. Nie wolno tego kategorycznie robić – z uwagi na cząsteczki tłuszczy, które wydostają się z oparami z okapu.

Takie podłączenie to śmierć techniczna dla wymiennika. Z czasem tłuszcz zalepiłyby cały wymiennik w rekuperatorze, automatycznie uszkadzając go bezpowrotnie. Jeśli ktoś to zrobi, straci gwarancje na rekuperator.

Jest jednak jedna możliwość / wyjątek – podłączenie okapu do rekuperatora – nie do instalacji, ale rekuperatora do tego przystosowanego. Do tego potrzebna jest osobna instalacja okap – rekuperator. Nie można tego pomylić – a takich Klientów miałem też

Czy robić wyciag z ubilkacji? Pytanie od Klienta?

Oczywiście że tak. Spotykam się z takimi pytaniami. Klienci obawiają się że powietrze wyciągowe miesza się w rekuperatorze i zapachy przedostaną się do sypialni itp.

Wyjaśniam, powietrze nie miesza się w rekuperatorze, a jedynie oddaje ciepło temu wlatującemu z czerpni – tak w skrócie.

Jak często wymieniać filtry w rekuperatorze?

Generalnie należy utrzymywać filtry w czystości, a każde powiedzmy procentowe zabrudzenie tkaniny zatyka przelot filtra – co defakto o tyle samo zmniejszy efektywność wentylacji w swoim domu.  Praktycznie filtry nigdy nie wytrzymają 1 roku – jak pisze producent. Taki filtr wytrzyma od 6 do 8 miesięcy i zależy to od wielu czynników.

Każdy musi indywidualnie dostosować częstotliwość wymiany filtra we własnym domu. Przykładowo, jeśli umiejscowienie czerpni jest narażone na napływ kurzu  – z racji bliskości drogi polnej lub lasu, lub pyłów budowy sąsiada – to taki filtr trzeba wymienić często – co 5 m-cy!, jeśli natomiast czerpnia usytuowana jest od strony nienarażonej na zabrudzenia – wówczas częstotliwość wymiany się wydłuży, … ale maksymalnie do 8 miesięcy.

Czemu podcięcie drzwi jest ważne przy rekuperacji?

W domu z rekuperacją musi być zapewniona odpowiednia recyrkulacja powietrza, tzn. od nawiewników w sypialni poprzez prześwit dolny zamkniętych drzwi do najbliższego punktu wyciągowego. Aby tak było drzwi muszą być podcięte od dołu od 1 do 1.5 cm. Jeśli drzwi będą szczelne, to nie ma recyrkulacji w przedmiotowym pomieszczeniu.

Czy można wyłączyć rekuperator na jakiś czas?

Rekuperator powinien pracować 24/h. W zimie – NIE WOLNO wyłączać rekuperatora, bo będzie zbierała się wilgoć w przewodach, a to krótka droga do awarii. W lecie nic się nie stanie jeśli wyłączymy urządzenie nawet na tydzień, z założenia – ze maja Państwo świadomość, że nie będzie wentylacji w łazience. Tak działa system rekuperacji, ze pracować rekuperator powinien.

Jak zniwelować nieprzyjemny zapach z zewnątrz?

Zastosować filtr węglowy na rekuperatorze – jeśli taka opcja jest. Niweluje to nieprzyjemny zapach który dostaje się z zewnątrz – pisząc, z praktycznego doświadczenia moich wielu klientów.

Czy zwykły wymiennik przeciwprądowy odzyskuje wilgoć?

Nie. Wymiennik przeciwprądowy nie realizuje procesu odzysku wilgoci. Odzysk taki jest możliwy za pośrednictwem wymiennika obrotowego oraz specjalistycznego wymiennika entalpicznego.

Czy wymienniki obrotowe w rekuperatorach zamarzają?

Nie. Wymienniki obrotowe z racji swojej budowy oraz rozwiązań z zabezpieczeniami nie zamarzają i nie potrzebują grzałki wstępnej.

Co to jest wymiennik obrotowy sorpcyjny?

Wymiennik obrotowy sorpcyjny to wymiennik ciepła, który dzięki swojej strukturze – powłoce zeolitu, posiada większe zdolności magazynowania i oddawania mikrocząsteczek pary z powietrza wyciąganego i oddawania go powietrzu nawiewanemu z powrotem do pomieszczeń. Ponieważ jest to cykl stały – 24h/dobę efekt jest osiągalny – z perspektywy rekuperacji w domu.

Jakie okablowanie przygotować pod rekuperację?

Okablowanie rożnych marek rekuperatorów różni się od siebie.  Jeśli nie wiemy jeszcze który rekuperator kupimy w przyszłości oraz aby przygotować zapobiegawczo instalacje – nie zapominając o niezbędnym okablowaniu, polecam przeciągnąć następujące przewody (w odległości 1 metra od rekuperatora) :

  1. Zasilanie 230V / 3×2.5mm2 – gniazdko podwójne, na osobnym bezpieczniku 10A, ,
  2. Przewód rekuperator – sterownik 8×0.5mm2 – w puszcze podtynkowej
  3. Kabel internetowy przy rekuperatorze – zarobiony
  4. Przewód rekuperator – okap 3×0.75mm2 (wybrane rekuperatory – opcja)
  5. Przewód rekuperator- czujnik wilgotności 3×1.5mm2 (wybrane rekuperatory – opcja)
  6. więcej informacji…

Czy rekuperator jest głośny? Czy montować rekuperator na poddaszu?

Dobrej klasy rekuperator jest cichy i spokojnie można montować go na strychu czy w pomieszczeniu gospodarczym.

Tańsze rekuperatory nie polecam właśnie instalować w tych miejscach, lub …..trzeba mieć świadomość tego, że będzie słyszalny – zwłaszcza w nocy. Sugerowanie się przez Klientów jedynie ceną rekuperatora jest błędem, ponieważ pomieszkiwanie z hałasem za ścianą, przez cały czas jest bardzo uciążliwe i tego nie warte.

Gdzie umiejscowić czujnik wilgotności by działał skutecznie?

W łazience górnej części ściany – około 30 cm poniżej sufitu, w miejscu niezastawionym przez szafki

Masz pytania? Napisz do Nas lub zadzwoń