Centrale wentylacyjne THESSLAGREEN

Centrale wentylacyjne THESSLAGREEN

Czym są centrale wentylacyjne Thesslagreen?

To zaawansowane technicznie urządzenia, wykorzystywane zwłaszcza w zakładach produkcyjnych, ale także domach. Mają one na celu szybkie ogrzanie otoczenia wraz z odzyskiem ciepła. Ich zastosowanie wyklucza konieczność montażu innych systemów – np. budowy kotłowni. Co więcej – koszty eksploatacji, a nawet samej budowy central wentylacyjnych takich jak Thesslagreen są o wiele mniejsze niż w przypadku innego rodzaju systemów grzewczych. W naszej ofercie znajdziesz wiele rodzajów omawianych central. Zapraszamy do zapoznania się z całym asortymentem.

Centrale wentylacyjne Thesslagreen w ofercie firmy TEKNIKON

Naszym Klientom oferujemy centrale wentylacyjne z rekuperatorami typu H, F lub V oraz opcjami dodatkowymi, takimi jak kontrola zabrudzenia filtrów czy automatyczna kontrola przepływu powietrza. Każde z urządzeń cechuje się wysoką jakością wykonania, spełniającą oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców. W TEKNIKON nie tylko oferujemy ich montaż, ale też fachowo doradzamy w wyborze konkretnych rozwiązań.

Wysokiej jakości centrale wentylacyjne Thesslagreen

Urządzenia Thesslagreen to niewątpliwie jedne z najbardziej opłacalnych, a przy tym rozbudowanych i zaawansowanych technicznie central wentylacyjnych. Sterowanie nimi odbywa się za pomocą wygodnego panelu dotykowego przeznaczonego do zamontowania na ścianie. Co więcej – modułowa baza sterownika pozwala na rozbudowę funkcjonalności np. o dwa oddzielne programy dla zimy i lata czy kontrolę wilgotności poprzez możliwość podłączenia higrostatu. W przypadku pytań – serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Centrale wentylacyjne w pierwszej kolejności, niezależnie od wydajności urządzenia dzielą się na wersje wykonania w zależności od sposobu montażu, jak i podejścia do instalacji wentylacyjnej. To po pierwsze. Poniżej przedstawiam typoszeregi rekuperatorów tego producenta.

THESSLAGREEN AirPack typu H

AirPack typu H

Jest to typ rekuperatora w wersji stojącej. Montowany w większości na poddaszach lub zawieszony na ścianie po uprzednim zamontowaniu konsoli ściennej. Podejście do instalacji wentylacyjnej – przód/tył. Niezależnie od wydajności.

THESSLAGREEN AirPack typu F

AirPack typu F

Jest to typ rekuperatora w wersji podwieszanej. Producent oznaczył go jako F – w znaczeniu Flat, zmyślą, iż jest płaski. Faktycznie ma tylko 32 cm wysokości. Typ ten zawieszany jest w większości na poddaszach lub pod sufitem w dowolnym miejscu – magazynku, kotłowni, garażu itp. Podejście do instalacji na boki – przód/tył.

THESSLAGREEN AirPack typu V

AirPack typu V

Jest to typ rekuperatora w wersji stojącej z wyrzutem powierza do góry. Urządzenie takiego typu instalowane jest głównie na podłodze, ale również ma możliwość zawieszenia na ścianie, przy zastosowaniu specjalnej dodatkowej konsoli ściennej. Stosowany jest wszędzie tam gdzie instalacja wentylacyjna wychodzi z sufitu prosto w dół. Miejsce montażu – magazynek, kotłownia, garaż itp.

THESSLAGREEN Moduł CF - Automatyczna kontroli przepływu powietrza

Moduł CF – Automatyczna kontroli przepływu powietrza

O co w tym chodzi.

Dodam na początku, iż jest to opcja dodatkowa i nie wchodzi w standardową cenę rekuperatora.

Jak powszechnie wiadomo, aby system rekuperacji był sprawny musi być zbilansowany, tzn. tyle samo powietrza musi nawiewać, co i być wyciągane z domu, przy całkowitym przejściu obydwu strumieni powietrza przez wymiennik ciepła. To założenie. Jak Producent zauważa wskutek zmian atmosferycznych, naturalnego zanieczyszczenia filtrów, czy kondensacji wilgoci na wymienniku ciepła, przepływ powietrza nawiewanego i wywiewanego ulega ciągłym zmianom. System ten mierzy za pośrednictwem czujników przepływ powietrza i reguluje prędkości obrotowe wentylatorów, tak by wentylacja była zawsze zrównoważona.

Założenie i system dobry, niestety jest to opcja dodatkowo płatna, to po pierwsze. Po drugie, jeśli mowa o zrównoważonej rekuperacji domowej. A co z sytuacją kiedy w kuchni zacznie pracować okap? I powietrze wywiewane będzie znacznie zwiększone, z podciśnieniem w domu. Bilans w takim przypadku nie będzie zachowany. Na to producent nie ma odpowiedzi. Taką odpowiedz ma inny producent, jeśli chodzi o ta kwestię.

Jednak warto dołożyć i zakupić takowy moduł, skoro urządzenie ma takie możliwości.

System filtracji powietrza

System filtracji powietrza

Centrale wentylacyjne AirPack wyposażone są w filtry dwustopniowe CleanPad Pure – taką producent nadał im nazwę, klasy M5.

Jest to średniej dokładności filtr. Dla mniej wtajemniczonych użytkowników objaśniam, klasę stopniowania ….G1, G2, G3, G4, M5, M6, F7, F8, F9 i dodam, iż są producenci którzy używają filtrów w centralach G4, ale są którzy maja F7, więc AirPack posiada środkową półkę filtrowania.

System CP – Dokładna kontrola zabrudzenia filtrów

Na wstępie dodaje, iż jest to opcja dodatkowa.

Filtracja powietrza odgrywa kluczową rolę w systemie wentylacji. Od skuteczności filtracji zależy jakość powietrza, którym oddychają ludzie, higiena instalacji oraz sprawność energetyczna całego systemu wentylacji, a koszty filtracji stanowią od 40% do 70% kosztów eksploatacyjnych systemu wentylacji. System CP minimalizuje koszty filtracji poprzez wydłużenie czasu eksploatacji filtrów przy równoczesnym zapewnieniu dobrych warunków higienicznych instalacji.

Jest to dobry pomysł na wskazywanie kontroli zabrudzenia filtra, zważywszy że trudno określić jak często należy takowe filtry wymienić. Wszystko zależy od miejsca usytuowania domu – czy to jest wiejska okolica, czy obrzeża lasu – gdzie nagromadzenie pyłków i owadów jest ogromne, jak i bliskość ulicy ruchliwej – gdzie sadza czy inne drobnoustroje mogą osadzać się na filtrze.

W standardzie wykonania centrali AirPack, jak i w większość innych producentów rekuperatorów, urządzenia informują o konieczności wymiany filtrów co pewien ściśle ustalony czas, bez względu na rzeczywisty stan zabrudzenia. Na przykład co pół roku. Rzeczywiście, tak dokładna kontrola może tylko pomagać. Czasem zabrudzenia filtrów uniemożliwiają pełne wykorzystanie ich pojemności, a filtry wymieniane zbyt wcześnie, zwiększają sumaryczny, roczny koszt ich wymiany. Jedyny inny sposób na kontrolę bez używania systemu CP jest po prostu wizualizacja wzrokowa co jakiś czas.

W przypadku dużego zapylenia powietrza zewnętrznego filtry mogą osiągnąć stan końcowy przed upływem ustawionego standardowego czasu. Wówczas filtry stawiać będą nadmierny opór przepływającemu powietrzu powodując rozregulowanie przepływów powietrza w instalacji i w konsekwencji zmniejszając sprawność odzysku ciepła, nie wspominając o jakości powietrza.

Reasumując, bardzo dobra rzecz, lecz za ta wygodę trzeba zapłacić dodatkowo.

Koszt kompletu filtrów dla tego typu centrali to około 180 zł

Średni czas wymiany 2x do roku

FPX - system przeciwzamrożeniowy

FPX – system przeciwzamrożeniowy wymiennika ciepła

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, w wymienniku ciepła każdego rekuperatora zamarza wilgoć́ wykraplająca się̨ z ciepłego i wilgotnego powietrza wywiewanego z pomieszczeń́, blokując przepływ powietrza. Aby temu zapobiec, większość́ central wentylacyjnych podczas mroźnych dni, ogranicza przepływ świeżego powietrza rekuperator, wyłączając wentylator nawiewny lub znacznie zmniejszając jego wydajność́. W pomieszczeniach powstaje wówczas podciśnienie wywołujące niekontrolowany napływ zimnego nie filtrowanego powietrza przez nieszczelności budynku. W konsekwencji, w niekontrolowany sposób rosną̨ koszty ogrzewania i pogarsza się̨ jakość́ powietrza w pomieszczeniach.

System FPX natomiast, ciągle mierzy temperaturę̨ powietrza świeżego wpływającego do wymiennika ciepła, a kiedy jej wartość́ spada poniżej 1 o C uruchamia niewielką, precyzyjnie sterowaną nagrzewnicę, którą ogrzewa powietrze dokładnie do temperatury 1 o C. Dzięki temu rekuperatory AirPack nigdy nie zamarzają̨ i zawsze z maksymalną sprawnością̨ ogrzewają̨ powietrze zewnętrzne, wykorzystując energię powietrza wywiewanego z pomieszczeń́.

Tak ten producent to rozwiązał, natomiast umówmy się, ze każdy z producentów w jakiś sposób rozwiązał ten problem i nie jest tak, ze w innych centralach jest to nierozwiązane. Inaczej nie działały by sprawnie żadne inne centrale.

FPX2 – tryb 2 przeciwzamrożeniowy

Zgodnie z opisem, producent zabezpieczył rekuperator przy temperaturach zewnętrznych poniżej -13 o C. Jest to w systemie FPX2.

Tłumaczę już. Z uwagi na możliwość oblodzenia wymiennika, zastosował płynną zmianę strumienia powietrza obu wentylatorów, przy stałej, maksymalnej mocy nagrzewnicy.

Pozwala to na zastosowanie nagrzewnicy o względnie niewielkiej mocy w tym rekuperatorze.

Tak, wentylacja będzie zrównoważona, ale w tak trudnych i niskich temperaturowo dniach wentylacja będzie pracowała na mniejszym wydatku. Wiadomo, takich dni jest mało w roku i jest to jakiś kompromis, natomiast użytkownik musi tego mieć świadomość, że przy wysokich mrozach system zmniejszy automatycznie wydajność nawiewu i wyciągu powietrza.

Uruchomienie trybu FPX2 wymaga spadku temperatury zewnętrznej poniżej i działania wentylacji ze 100% wydajnością. Taka sytuacja przy normalnym użytkowaniu występuje bardzo rzadko dlatego roczny czas pracy w trybie FPX2 jest w warunkach klimatu Polski bardzo krótki lub nie występuje w ogóle. Z założenia dobrania wydajności rekuperatora z zapasem wydatku.

Thesslagreen Bypass FreeCooling – czyli praca bez wymiennika ciepła

Bypass FreeCooling – czyli praca bez wymiennika ciepła

Zaznaczam. Nie jest tak, ze tylko rekuperatory AirPack mają tą funkcje.

Tłumaczę.

Wszystkie rekuperatory wykorzystują ciepło powietrza usuwanego z budynku w okresie zimowym do ogrzania zimnego powietrza świeżego czerpanego z zewnątrz, i po to są.

Sytuacja się zmienia na niepożądaną, kiedy przykładowo w okresach letnich jest cieplej na zewnątrz niż w domu i chcielibyśmy wpuścić takie właśnie zewnętrzne ciepłe powietrze bezpośrednio do domu. Ten Bypass to umożliwia. W innym przypadku takowe zewnętrzne powietrze przejdzie jeszcze przez wymiennik ciepła, gdzie w tymże wymienniku ochłodzi zewnętrzne powietrze tym naszym powietrzem z pomieszczenia. A tego, w tym przypadku byśmy nie chcieli. To funkcja ByPass jest przydatna właśnie, w tym momencie.

II analogiczna sytuacja, kiedy przykładowo, w nocy w lecie jest zimno a w naszym pomieszczeniu jest gorąco i chcemy się tego ciepła kompletnie pozbyć, wówczas omijając wymiennik, a stosując obejście typu ByPass, zaciągniemy do domu idealnie takie temperaturowo powietrze jakie jest na zewnątrz. Bez niechcianej w tym przypadku obróbki temperaturowej powietrza w wymienniku.

Polecam tą funkcje i uważam ją za przydatna, niemniej jednak powtarzam raz jeszcze, ze bypassy są stosowane również u innych producentów. Natomiast AirPack przy tej okazji ma ważną przewagę, a mianowicie możliwość ustawienia granicznej wartości temperatury przy której ma się uruchomić i zamknąć ByPass, jak i zaprogramowanie tego na sterowniku, a to nie każdy producent już ma.

Thesslagreen AirMobile

AirMobile

Sterowanie przez WiFi. System umożliwia użytkownikowi obsługę wszystkich funkcji systemu sterowania.

AirMobile może działać równolegle z innymi panelami sterowania Air ++ lub może stanowić jedyny interfejs sterowania wentylacją w budynku.

Dodam, iż sterowanie WiFi ma wielu producentów i jest to niemal standard..

Thesslagreen Panel dotykowy Air++

Panel dotykowy Air++

Panel dotykowy Air ++ to kolorowy, o przekątnej 4.3” przeznaczony do montażu naściennego. Panel umożliwia obsługę wszystkich funkcji systemu sterowania.

Standardowo panel dostarczany jest z kablem UTP 4x2x0,5 zakończonym złączami RJ45 w standardzie B o długości 10 m.

Osobiście przyznam, że panel jest bardzo ładny, o nowoczesnym wyglądzie i ma wiele funkcji. Minusem jest fakt, iż do montażu potrzebuje gotowy kabel z zakończeniem RJ z dużą podtynkową puszką, więc miejsce musi być wskazane precyzyjnie i przygotowane też precyzyjnie. Nie da się tak po prostu go przykręcić do płaskiej ściany.

Thesslagreen GT automatyka

GT automatyka

Modułowa budowa sterownika umożliwia rozbudowę funkcjonalności systemu poprzez dołączanie modułów rozszerzających. Opcja dodatkowa

Przykładowe możliwości podpięcia:

  • dwa oddzielne programy dla zimy i dla lata,
  • możliwość podłączenia chłodnicy,
  • możliwość podłączenia nagrzewnicy,
  • funkcja rozpalania kominka „Kominek”,
  • funkcja błyskawicznego wietrzenia „Otwarte Okna”,
  • komunikacja z systemem alarmowym „Pusty Dom”,
  • sterowanie gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC),
  • pełna komunikacja z systemami domów,
  • kontrola rzeczywistego zabrudzenia zewnętrznych filtrów powietrza,
  • sterowane odcięcie budynku od powietrza zewnętrznego,
  • kontrola wilgotności poprzez możliwość podłączenia higrostatu,
  • możliwość podłączenia ściennego włącznika wietrzenia.