Czy wymiennik obrotowy jest awaryjny? Prawda czy nie?
Nieprawda i mit! Pisze jako praktyk.
Rekuperator z wymiennikiem obrotowym ma więcej pozytywów niż negatywów w swojej istocie.
Największą jego zaletą jest to, ze w swojej budowie wymiennik odzyskuje wilgoć z pomieszczenia wentylowanego, co nie wysusza powietrza. To jest zaleta która przewyższa wszystkie pozytywy wymienników przeciwprądowych, na których odzysku wilgoci się nie uzyska!
Trzeba o tym pamiętać, ze będziecie Państwo oddychać tym powietrzem i to jest najważniejsze. W Skandynawii przykładowo stosuje się jedynie wymienniki obrotowe, właśnie dla zdrowia. I tutaj własnej rodzinie właśnie taki bym zastosował.
Zaleta 2. Czyszczenie wymiennika obrotowego w dobrych rekuperatorach jest tak proste dla potencjalnego klienta, ze aż się prosi o kupno takiego rekuperatora. Sekcja wymiennika jest po prostu wysuwana z urządzenia i gotowa do ewentualnego czyszczenia nawet wodą pod ciśnieniem. Wymiennik przeciwprądowy nie nadaje się do czyszczenia tylko wymiany.
Chodzą pogłosy, że silniki do obrotowego wymiennika się psują. To jakiś mit!
Z praktyki , nie zdarzyło mi się jeszcze wymieniać takiego silnika, prędzej elektronika padnie niż taki silnik. Pasek do obrotu wymiennika pracuje tak lekko, ze małe dziecko obróci go z łatwością jedną ręką.
Następnym pytaniem jakie słyszę od klientów jest teza, że powietrze się wracaprzez ten wymiennik do środka. Szczerze to jakaś kolejna wyolbrzymiona plota producentów wymienników przeciwprądowych.
Tłumaczę.
Sam wymiennik w swojej budowie nie ma możliwości przepuszczenia powietrza z powrotem do domu, natomiast jest faktem, ze w linii wymiany (widoczna na zdjęciu poniżej) wymiennik obrotowy posiada uszczelkę/ taka bardzo gęstą szczotkę która uszczelnia to przejście. Dlatego tezę że powietrze się miesza odrzucam w całości!
Generalnie wszelakie plotki negatywne są w całości produkowane przez konkurencję produkująca wymienniki przeciwprądowe i to jest fakt.
Jest faktem oczywiście ze wymiennik przeciwprądowy nie ma silnika a obrotówka ma i jest to urządzenie elektryczne. Tak jest możliwość teoretyczna ze silnik się zepsuje, jak każdy wentylator, niemniej jednak się to nie zdąża zapewniam, a pozytywy z używania tego typu wymienników są większe.
Tekst. Marcin
Co to jest rekuperacja i na czym polega?
Całkowita ilość powietrza wpływająca do budynku w danej chwili musi być równa ilości powietrza usuwanego z budynku. Tak jest zawsze, niezależnie od tego czy jest to grawitacja, czy rekuperacja.
Przy systemie grawitacyjnym dzieje się taka wymiana niekontrolowanie, a o komforcie i oszczędności energii cieplnej można całkowicie zapomnieć. Zwłaszcza zimą. Słowo komfort jest i tak pisane przez małe “k”, gdyż szczególnie przy załączonym okapie kuchennym zimne powietrze dostaje się w tempie wentylatora nadmuchowego do naszego domu. Tu są tylko straty i nie ma mowy o jakimkolwiek odzysku ciepła.
Sytuacja zmienia się, jeżeli mowa o rekuperacji. Tu zapominamy o kratkach przelotowych grawitacyjnych i niekontrolowanym ruchu powietrza, teraz wszystko będzie działo się już za naszą wiedzą, a napływające chłodne powietrze z zewnątrz i wyrzucane z domu jest już pod pełną naszą kontrolą. Dlaczego? Co to jest rekuperacja i jak to się dzieje?
Czy warto montować rekuperację?
Urządzenie, czyli rekuperator, ma za zadanie „odzyskać” ciepło z usuwanego powietrza z domu i „przekazać” go temu wdmuchiwanemu do domu. I tak się dzieje za pośrednictwem wymiennika ciepła – to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy warto montować rekuperację. Im lepszy technologicznie wymiennik, tym sprawniejszy odzysk. Jest to ważne. Dobre wymienniki odzyskują do 95% ciepła, ale samo to nie wystarczy. System musi być sprawny w całości instalacji. I tutaj ważna jest nie tylko praktyka i wiedza wykonawcy, ale i dokładność i staranność wykonania instalacji.
Wracając do ogółu i pytania o to, co to jest rekuperacja. Rekuperator prócz wymiennika ciepła posiada 2 wentylatory – jeden nawiewny, drugi wyciągowy. Wentylatory te są również ważne, a konkretnie ich jakość. Wpływa to na bardzo ważny czynnik rekuperatora, a mianowicie jego głośność i żywotność. Głośność jest tym, na co zwraca uwagę najwięcej klientów, tak nawiasem mówiąc, dlatego szukając odpowiedzi na pytanie, jakie są dobre rekuperatory, warto skorzystać z pomocy fachowców.
Jakie są niezbędne elementy rekuperatora, czyli dobre podzespoły kluczem do efektywnej pracy
Rekuperator jest podłączony do wcześniej przygotowanej instalacji, w której skład wchodzą 4 główne ciągi instalacji, a mianowicie: nawiew, wyciąg, czerpnia i wyrzutnia.
1. Czerpnia świeżego powietrza – jest zlokalizowana przykładowo, na ścianie domu, jako zwyczajna kratka o średnicy przykładowo fi 200. Od tejże kratki natomiast jest doprowadzona instalacja kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. Instalacja ta ma za zadanie doprowadzić właśnie świeże powietrze do domu. Ważne jest aby instalacja taka była wykonana dokładnie, gdyż nieprofesjonalne wykonanie lub błędnie dobranie materiałów wygeneruje mnóstwo problemów w przyszłości, a konkretnie w zimie, przykładowo ze skraplaniem kondensu.
2. Wyrzutnia powietrza – analogicznie jak czerpnia, za wyjątkiem funkcji – ma za zadanie wyrzucić zużyte powietrze z domu. Tam gdzie świeże powietrze jest najważniejsze.
3. Nawiewne kanały prowadzone są do pomieszczeń typu sypialnia, czy salon, a zakończone kratkami nawiewnymi w pomieszczeniach – standardowo są to okrągłe zaworki powietrzne o średnicy fi 125.
4. Wyciąg powietrza odbywa się za pomocą innych kanałów wentylacyjnych z pomieszczeń typu toaleta, kuchnia, magazynek czy garderoba, również zakończonych kratkami, ale typu wyciągągowego. Wyciąga się powietrze z najbardziej zanieczyszczonych zapachami pomieszczeń.
Uruchomienie rekuperatora
Uruchamiamy. Mając już gotową instalacje, jak i rekuperator możemy uruchomić system. Urządzenie zastartowało. Teraz, powietrze jest czerpane z zewnątrz, przechodzi przez wymiennik w rekuperatorze, jednocześnie ogrzewając się przez tenże wymiennik, korzystając z powietrza usuwanego i dalej przewodami nawiewnymi nawiewa do domu. W tym samym czasie powietrze jest usuwane z pomieszczeń przez kanały wyciągowe i przechodząc przez wymiennik oddaje ciepło temu nawiewnemu, a potem jest wyrzucane na zewnątrz. Co ważne te dwa strumienie nie mieszają się nigdy, gdyż przechodzą przez wymiennik specjalnymi kanalikami, gdzie albo oddają albo odbierają ciepło. Ich zetknięcie przez wymiennik jest niemożliwe. Tak jest zbudowany wymiennik.
Generalnie, wymiana powietrza jest w systemie ciągłym, delikatnie i nie ma sytuacji, w której ciepło byłoby niekontrolowanie wyrzucone z domu (prócz funkcji w której możemy zażądać sami tzw. przewietrzania domu, ale jest to na naszą wyraźną komendę).
Na końcu, po uruchomieniu całość musi być odpowiednio wyregulowana i zbilansowana. Każdy z punktów czy to nawiewny czy wyciągowy. Całościowy bilans nawiewu i wyciągu ma się zgadzać.
To tylko schematyczne i ogólne objaśnienie działania, lecz rozwiewające wątpliwości dotyczące tego, co to jest rekuperacja albo czy warto ją montować. Rekuperator jest zabezpieczony automatyką, a instalacja jest bardziej złożona.
Jonizator powietrza w klimatyzacja
Jonizacja powietrza w klimatyzatorach, jak to w ogóle działa. Zasadniczo jonizacja sprowadza się do uzyskania przez atom pierwiastka ładunku elektrycznego – dodatniego lub ujemnego. Aby jednak zrozumieć istotę jonizacji i powstawania jonów należy zagłębić się w podstawową budowę atomów i poznać zależności pomiędzy cząstkami elementarnymi.
Pojedynczy atom pierwiastka chemicznego jest zbudowany z jądra atomowego, w którego skład wchodzą neutralne pod względem ładunku elektrycznego neutrony oraz wykazujące dodatni ładunek – protony. Oddziaływania grawitacyjne pomiędzy tymi dwoma rodzajami cząstek elementarnych nie pozwalają na łatwe ich rozłączenie. Ładunek dodatni generowany przez jądro atomowe jest neutralizowany przez otaczającą je tzw. chmurę elektronową, a więc ujemnie naładowane elektrony. W atomie pierwiastka panuje równowaga, a więc ilość protonów w jądrze jest równa ilości otaczających elektronów, dzięki czemu w warunkach normalnych atom jest obojętny elektrycznie.
Elektrony ze względu na swoją niewielką w stosunku do protonów i neutronów masę (niemal 2000 razy mniejszą), nie są związane z jądrem atomowym siłami grawitacyjnymi, a jedynie energią oddziaływania elektromagnetycznego. Oddziaływanie to nie jest silne, co pozwala relatywnie niewielkim kosztem energetycznym manipulować ilością elektronów otaczających jądro atomu. Dostarczając bowiem odpowiednią ilość energii możemy usunąć z atomu jeden lub więcej elektronów uzyskując tym samym kation – jon o ładunku elektrycznym dodatnim. Proces odwrotny prowadzi do uzyskania ładunku ujemnego atomu – otrzymania anionu.
Innym sposobem na uzyskanie jonów jest rozbicie obojętnej elektrycznie cząsteczki związku chemicznego na dwa elementy naładowane przeciwnie względem siebie.
Powietrze uznawane za czyste zawiera 200-1000 jonów na 1cm3, zarówno dodatnich, jak i ujemnych. Niestety, domowe warunki (źródła ogrzewania, tworzywa sztuczne, urządzenia elektryczne) sprzyjają jedynie powstawaniu jonów dodatnich, co zaburza równowagę, która istnieje w warunkach naturalnych, oraz wpływa negatywnie na zdrowie mieszkańców domu. Jony, które dostarczane są do organizmu razem z wdychanym powietrzem, odgrywają ważną rolę w przemianach metabolicznych i innych procesach biologicznych. Zostało naukowo udowodnione, że powietrze zawierające więcej dodatnich jonów niż 80 µg/m3 wywołuje u ludzi poczucie zmęczenia, osłabienie, bóle mięśniowe, bóle głowy, otępienie oraz uczucie suchości w jamie ustnej.
Jonizacja wykorzystywana w systemach klimatyzacji domów jednorodzinnych jest jednym ze sposobów na oczyszczenie domowego powietrza. Klimatyzator z jonizatorem powietrza jest wyposażony w układ elektrod, przez które przepływa energia elektryczna o wysokim napięciu. Wartość napięcia oraz rodzaj elektrod dobrane są w taki sposób, aby ilość dostarczonej energii była wystarczająca do rozbicia pojedynczej cząsteczki wody na dwa jony, zgodnie ze zjawiskiem Plasmacluster. Dzięki temu, wraz z nadmuchem powietrza, do klimatyzowanego pomieszczenia trafia odpowiednia dawka jonów. Przyjmuje się obecnie, że prawidłowe dla ludzkiego organizmu stężenie jonów w powietrzu to ok. 40 µg/m3, przy czym stosunek jonów ujemnych do dodatnich powinien wynosić 5:4. Stosunek ten wynika z faktu, że został udowodniony pozytywny wpływ na zdrowie człowieka przyjmowanej regularnie, odpowiedniej dawki jonów ujemnych. Przyspieszają one gojenie się ran, zmniejszają uczucie bólu, poprawiają zdolność koncentracji.
Jony wytwarzane przez jonizator w klimatyzatorze nie tylko neutralizują szkodliwe dla zdrowia jony dodatnie, występujące w domowym powietrzu w nadmiarze, ale też wchodzą w interakcję z drobnoustrojami. Dzięki braku obojętności elektrycznej jony wykazują dużą reaktywność, w związku z czym np. w kontakcie z komórką bakteryjną, wywołują reakcje chemiczne na powierzchni jej błony komórkowej i prowadzą do jej unieszkodliwienia. W podobny sposób jony generowane przez jonizator neutralizują dużą część unoszących się w powietrzu alergenów, dzięki czemu mogą stanowić wsparcie dla osób cierpiących na alergie.
Zmiany klimatyczne, urbanizacja, rozwój przemysłu i motoryzacji to tylko kilka czynników, które generują zanieczyszczenie powietrza. Dzięki stosowaniu najnowszych technologii, takich jak jonizatory w systemach klimatyzacji, można sprawić, że dom jednorodzinny stanie się miejscem, w którym organizm będzie mógł zregenerować się i odpocząć od zanieczyszczeń, na które narażony jest na zewnątrz. Jonizator zapewni bowiem stały dopływ odpowiedniej dla zdrowia organizmu dawki jonów, neutralizując jednocześnie drobnoustroje i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu
Instalacja rekuperacji na przewodach Peflex
Jednym z kilku sposobów dystrybucji i przesyłu powietrza przy rekuperacji w domach jednorodzinnych jaki wykorzystujemy przez firmę Teknikon są produkty firmy Peflex.
Producent oferuje ciekawe, dobre i kompleksowe rozwiązania, takie jak: elementy rozprowadzające powietrze między pomieszczeniami czyli przewody wentylacyjne, skrzynki rozdzielcze, skrzynki rozprężne oraz wiele innych akcesoriów, które z przekonaniem wykorzystujemy do montażu.
Przewody wentylacyjne. To kluczowy element instalacji rekuperacji rozprowadzającej powietrze po całym budynku. Bazą do wykonania jest PVC (polichlorek winylu) – jedno z powszechnie stosowanych w przemyśle tworzyw sztucznych, głównie ze względu na jego lekkość, odporność mechaniczną i chemiczną, wysoką elastyczność, a także szczelność. Zewnętrzna strona przewodów jest karbowana, aby jeszcze bardziej zwiększyć elastyczność, możliwości montażowe oraz co ważne wytrzymałość na nacisk. Niemożliwym jest spłaszczenie, a nawet „zjajowacenie” przewodu. Są bardzo wytrzymałe. Bez obaw można po tym skakać i nie ma obaw na mechaniczne odkształcenie.
Od wewnątrz powierzchnia jest płaska – to bardzo ważna cecha, bo niweluje jakiekolwiek opory przepływu powietrza. To dodatkowa druga powłoka. Powierzchnia ta dodatkowo pokryta jest warstwą o właściwościach bakteriobójczych, antystatycznych i antygrzybicznych. Właściwości te odpowiedzialne są za oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów na całej długości systemu wentylacyjnego. Dodatkowo płaskie powierzchnie ułatwiają zachowanie czystości przewodów.
Przewody wentylacyjne dostępne są w 3 średnicach: 50 mm, 75 mm oraz 90 mm. Jest to średnica zewnętrzna przewodu. Zróżnicowanie dostępności średnic przewodów ułatwia zaprojektowanie instalacji – dostosowanej na miarę danego domu. Każda średnica charakteryzuje się inną przepustowością powietrza, prędkością przepływu oraz stratami ciśnienia, dlatego bardzo ważne jest umiejętne jego dobranie i ułożenie. To bardzo ważne, by w tym etapie nie zawalić, bo niedbale położona instalacja przysporzy kłopotów – w większości nie do poprawy z racji zbudowanej instalacji.
Skrzynki rozdzielcze. To elementy łączące wszystkie poszczególne odcinki przewodów wentylacyjnych z każdego z pomieszczeń w jeden ciąg. Osobno nawiew i osobno wyciąg. Rozdzielacze takie wykonane są ze stali nierdzewnej – co czyni je bardzo dobrym i trwałym produktem. Z drugiej strony są nieco droższe niż odpowiedniki konkurencji, ale tamte wykonane są z blachy ocynkowej.
Rozdzielacz to bardzo ważny element instalacji, gdyż tutaj rozdzielane jest powietrze z instalacji głównej do poszczególnych pomieszczeń, a źle opracowany rozdzielacz wygeneruje nam hałas i opory, dlatego lepiej jest zlecić to specjalistom.
Rozdzielacze są projektowane przez pracowników z firmy Teknikon po wizji lokalnej na budowie. Po zaprojektowaniu, są wycinane laserowo na produkcji, pod konkretne zamówienie. Zaletą takich rozdzielaczy jest możliwość idealnego dopasowana go w potrzebne miejsce, z maksymalnym jego wykorzystaniem – co zmniejsza lub ukrywa czasem zabudowę pionów, co z kolei nie zabiera przestrzeni domowej Klientowi.
Puszki rozprężne. To elementy końcowe całości instalacji. Przed każdym nawiewnikiem montowane są właśnie takie skrzynki rozprężne. Ich zadaniem jest zmniejszenie prędkości przepływu powietrza przy wylocie co kolei zmniejsza hałas. Skrzynka produkcji Peflex wykonana jest z PCV co jest niewątpliwą zaletą gdyż nie ulega korozji. Produkt jest opływowy od środka – co niweluje hałas.
Całość instalacji montowana jest bezpośrednio na płycie żelbetowej tak, aby była możliwość ukrycia zarówno przewodów wentylacyjnych jak i rozdzielaczy w warstwie izolacji stropu, pod wylewką.
Zostawiać przepusty pod wentylacje w płycie czy wiercić później? Co wybrać w trakcie budowy domu. Polecam…później. Czemu?
Generalnie zawsze i z całym przekonaniem polecam wykonać przewierty później. Dlaczego:
- Wykonując przewierty pod nawiewniki później jesteśmy wstanie przewiercić je z dokładnością do 1 cm! w stosunku do ścian wewnętrznych i jest to bardzo duży argument przemawiający za.
Wielokrotnie się zdarzało ze właściciele zostawiając takie przeloty, pewnie w dobrej wierze, jednak jakimś dziwnym trafem albo wychodziły krzywo, albo były nieosiowo w stosunku przykładowo do, okna, – nie jest to nic wiążącego lecz kosmetyka, ale zwracajmy na to uwagę,… przesunięcie o 7 cm od osi okna daje bardzo nieestetyczny efekt finalny. Pamiętajmy ze będziecie patrzyć na to pewnie całe życie, dlatego ma być idealnie i przemyślanie. Prócz efektywności ma być też jakiś ład! - Często firmy wykonawcze chcą by takie przepusty zostawiać, bo po prostu nie chce im się wiercić.
- Innym argumentem za wierceniem później jest fakt, iż umiejscowienie rekuperatora czasem można zmienić na późniejszym etapie – w lepsze miejsce, takie o którym nie pomyśleliśmy wcześniej, wiec nie jesteśmy uwiązanie przewiertem do szachtu. Po prostu mamy wybór.
- Jest minus, oczywiście. Za przewierty trzeba będzie zapłacić – około 70 zł/sztukę, czyli za średnie piętro wyjdzie około 700–1000 zł, …czy to wiele – pytanie zostawiam bez rozwinięcia, zostawienie przepustów kosztuje niewiele – zgadza się.
- Chodzą argumenty minusowe na internecie, – że przewiercenie otworu o średnicy 130 przecina 2 druty zbrojeniowe i osłabia to płytę,…pozostawiam bez komentarza.
Nie przychodzą mi na myśl inne argument, więc pozostawiam do osobistego rozrachunku.
Jednak z całą pewnością rozmieszczenie takich przejść samemu, bez kontaktu ze specjalistą wielokrotnie nie ma nic wspólnego z profesjonalnym później działaniem i rozkładem kierunku ruchu powietrza w domu.
Autor: Marcin
Wykonanie instalacji rekuperacji w zamieszkałym już domu. Czy się da?
Oczywiście że tak!. Da się, czemu nie.
Wszystko zależy od pomysłowości wykonawcy, chęci, możliwości technicznych domu, jak i ewentualnej zgody właściciela na jakieś ustępstwa, ale to cena wykonania instalacji po wykończeniu domu. Z tym trzeba się liczyć.
Są domy, które pomimo posiadanej wentylacji grawitacyjnej po prostu są uciążliwe do życia ze względu na bezruch powietrza, duchotę, zły rozkład lub niepełny rozkład grawitacji. Tak…., to jest męczące.
Takie trudności są zwłaszcza w lecie w upał, na poddaszach użytkowych, ale i nie tylko.
Dajemy i z takimi instalacjami radę, choć jest to bardziej ambitniejsze zadanie ze względu na kombinacje jakie trzeba wykonać by dostać się do parteru, przykładowo ze strychu.
Jeśli się da, wykorzystujemy przejścia kominowe, ale jeśli ich nie ma, trzeba liczyć się z punktową zabudowa.
Posiadanie strychu jest niewątpliwie już plusem, który wykorzystujemy. Resztę rozprowadzenia to zadanie.
Niemniej jednak, nie ma rzeczy niemożliwych i jeśli klimat do oddychania jest problematyczny to po prostu trzeba to zrobić.
PS. Klimatyzacja problemu duchoty nie załatwi. Tylko to schłodzi. Zaduch i nieświeże powietrze pozostaną. Pisze to, gdyż takie słyszę tezy.
Tekst: Marcin
Gdzie umiejscowić nawiew, a gdzie wyciąg w domu
1. Kratki nawiewne
Przy montażu rekuperacji pojawia się temat rozmieszczenia nawiewu i wyciągu. Gdzie zamontować kratki nawiewne, a gdzie wyciągowe?
Zadajmy sobie pytanie w jakich pomieszczeniach powinny znajdować się kratki nawiewne. Przede wszystkim powinny się znajdować w pomieszczeniach tzw. „czystych”, czyli takich jak – pokój, salon czy sypialnie. Podczas projektowania rekuperacji i rozmieszczenia kratek nawiewnych musimy zadać sobie pytanie, … co tak naprawdę chcemy osiągnąć? Otóż jednym z zadań rekuperacji jest wykonanie jak największego obiegu powietrza z przestrzeni naszych pomieszczeń i ogólnie w naszym domu. Im szerzej rozmieścimy punkty nawiewno wyciągowe od siebie tym lepiej – to już jedna z uwag. Patrząc na przykłady, ten czynnik nawiewy powinien być umieszczony jak najdalej od drzwi – najlepiej przy oknach.
Ważnym aspektem rozmieszczenia kratek nawiewnych jest również usytuowanie miejsca pod względem komfortu. Weźmy przykładowo np. kwestie łóżka, a konkretnie jego usytuowania względem punktu nawiewnego. Nie jest wskazane by strumień powietrza był skierowany bezpośrednio na leżące osoby.
Inny przykład – wybór miejsca bardzo blisko pod sianami. Często popełniany błąd w którym później na etapie umeblowania okazuje się że będzie zabudowa po sam sufit. Niniejszy punkt będzie w przyszłości zastawiony, a co za tym idzie nie będzie prawidłowego obiegu powietrza z tego punktu.
Niemniej jednak, zawsze decyzje podsumowują ostatecznie realia, gdyż przy niedużych pomieszczeniach, wybór jest czasem żaden.
2. Kratki wyciągowe
Zasada umieszczania kratek wyciągowych różni się paroma elementami od nawiewnych. Kratki wyciągowe zawsze umieszcza się w następujących pomieszczeniach: kuchnia, ubikacja, łazienka czy garderoba.
Jeśli chodzi o wyciąg, to celem jest wyciągnąć powietrze możliwie krótko i najbliżej zużytego powietrza oraz po drugie, tak, aby kierunek ruchu powietrza płyną od nawiewów właśnie do ‘‘brudnych pomieszczeń’’, a nie krążył po domu – za co odpowiedzialne jest prawidłowe rozmieszczenie wszystkich anemostatów. Ważne jest również – samo ich wyregulowanie tzn., bilans nawiewu do wyciągu – w danej strefie.
Na co zwracać uwagę przy rozmieszczaniu kratek wyciągowych? Przykładowo: Prysznic – nie umieszczamy wyciągu nad prysznicem!, Dlaczego? Sam strumień wyciągowy robi ruch powietrza w danym punkcie, który z kolei daje poczucie zimna – stojąc zwłaszcza bez ubrania. Garaż: – nie umieszczamy wyciągu rekuperacji spiętego w jeden system w garażu – jaki również błąd popełniają ludzie nieświadomi tematu.
Jak wspomniałem wcześniej, samo rozmieszczenie w dobrych punktach nawiewu i wyciągu to jedno, natomiast dobre rozregulowanie i zbilansowanie całej strefy to inna bardzo ważna kwestia, ale to temat na inny artykuł.
Nie popadajmy również w mnogość rozmieszczenia punktów.Rozmieszczenie w salonie o powierzchni 30m2 4 punktów nawiewnych, co 2 metry to przesada. Nie zapominajmy, ze to nie restauracja gdzie jest 40 osób tylko dom jednorodzinny ze średnio 3 osobami.
Tak więc podsumowywując – Nie zapominajmy, że rozmieszczamy kratki nawiewno–wyciągowe raz na całe „życie domu” w domu i nigdy tego już nie zmienimy,….dlatego choćby warto w tym punkcie nie zawalić i skorzystać z doradztwa profesjonalnej firmy.
Autor: Marcin
Czy rekuperacja wysusza powietrze?
Wilgotność komfortowa w pomieszczeniach mieszkalnych mieści się w granicach między 40% a 60%, co jest zalecane jako optymalne. Wentylacja mechaniczna, czytaj ciągły ruch powietrza może obniżyć te wartości nawet do 20%, co jest już nieprzyjemnym odczuciem.
Aby to zjawisko zniwelować przy doborze i zakupie systemu rekuperacji należy zadbać o to, by zakupić dobry rekuperator z odzyskiem nie tylko ciepła, ale i wilgoci. Elementem za to odpowiedzialnym w rekuperatorze jest wymiennik powietrza. Wymiennik entalpiczny lub z wymiennikiem obrotowym, to te, które z racji swojej budowy właśnie tą wilgoć z powietrza odzyskują. To już technologia jutra, a dotychczasowe wymienniki przeciwprądowe odejdą z pewnością w zapomnienie, …bądźmy więc do przodu.
Problem suchego powietrza jest odczuwalny zwłaszcza w okresie zimowym, w momencie ogrzewania powietrza w domu. Intensywna wentylacja zimą obniża wilgotność powietrza w pomieszczeniach.
Elementem służącym do nawilżania powietrza w instalacjach rekuperacji jest przykładowo kanałowy nawilżacz ewaporacyjny. Jest stosowany jest jako dodatek na instalacjach wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym, jeśli Klient sobie tego dodatku życzy. Zastosowanie takiego nawilżacza umożliwia utrzymanie komfortowej wilgotności wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych do maksymalnie 70%.
W dużych systemach wentylacyjnych stosuje się niemal przemysłowe nawilżacze parowe, ale do tego potrzebne są dużo większe wydatki powietrza niż w tych centralach przeznaczonych dla użytku w budownictwie jednorodzinnym.
Trzymając się tematyki wilgotności powietrza, dodam iż firma Teknikon opiekuje się dwoma krakowskimi Galeriami Sztuki, dbając tam min. o bardzo precyzyjną i zadaną wilgotność powietrza.
Autor: Marcin
Koszt wymiany filtrów w rekuperacji
Jak wiadomo, podstawowym zadaniem rekuperatora jest wymiana powietrza w domu jednorodzinnym na świeże i odbywa się to w cyklu stałym, to po pierwsze.
Zadaniem numer dwa, pośrednio związanym, jest stałe oczyszczanie świeżego powietrza z cząsteczek kurzu oraz bakterii. Ponieważ jest to cykl stały i praca odbywa się w systemie nieprzerwalnym, skutkuje to koniecznością regularnego czyszczenia urządzenia i wymiany starych zanieczyszczonych filtrów powietrza na nowe. Oczywiście to jak często należy podjąć się tej wymianie, jest zależne od różnych czynników, min. usytuowania domu obok drzew pylących, bliskość dróg publicznych od czerpni, czy najzwyczajniej w świecie czystości powietrza w domu.
Ile kosztuje wymiana i zakup filtrów?
Szacuje się, że cena zakupu kompletu filtrów w rekuperatorze wynosi od 100 zł do 400 zł. Od czego zależy cena? Generalnie jest to w zależne od marki urządzenia czyli ceny narzuconej od producenta oraz co się z tym wiąże od klasy filtracji jakie to urządzenie ma. Im wyższa klasa filtracji tym droższy filtr. Takie jest przełożenie. Nie można oczekiwać ze dobrej jakości filtr F7 będzie będzie tani jak G4. To jest przełożenie jakości do ceny.
Warto jednak pamiętać, że dokładny całościowy koszt jest zależny od tego, gdzie kupujemy oraz od kosztów jego wymiany. Jeśli wymienia to serwis, to będzie doliczona usługa wymiany. Przy rekuperatorach jednak każda osoba jest wstanie wymienić taki filtr samodzielnie. Tak jest zbudowane urządzenie, więc normalnie jest to bez kosztowo. Jest jednak jeden wyjątek, a mianowicie przy przeglądzie rocznym serwisowym rekuperatora, gdzie musi to zrobić serwis. Wiąże się to z wymogami producenta, co ciekawe bardzo słusznie, dlaczego?…. Bo około 25 procent klientów w ogóle nie ma ochoty lub zapomina o wymianie! Przypominamy, ze mocno zabrudzony filtr w ekstremalnych przypadkach może spowodować uszkodzenie silnika wentylatora, nie wspominając o braku wydajnej wentylacji.
Firma Teknikon, oferuje rekuperatory marki FLEXIT, ENSY, KOMFOVENT i inne, ale również filtry do tych urządzeń. Zapewniamy również usługę wymiany jak i przeglądów rocznych rekuperatorów na terenie małopolski. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 508 314 835.
Skontaktuj się z nami lub zapoznaj się z naszego autorstwa artykułem dotyczącym tego, jak często należy wymieniać filtry w rekuperatorach na stronie www.teknikon.pl. Mamy nadzieje, że zdołamy udzielić Ci oczekiwanej odpowiedzi.
Autor: Marcin
Na co zwrócić uwagę przy użytkowaniu klimatyzatora w zimie:
Zima przed nami i czas załączyć klimatyzator do grzania. Podczas szkoleń obsługi klientów, po uruchomieniu klimatyzatorów domowych ,…. jak i telefonów jakie odbieramy wydawało by się z prostymi pytaniami.
Poniżej opisujemy 5 punktów na jakie należy zwrócić uwagę w celu prawidłowego użytkowania klimatyzatora w zimie w trybie grzania.
-
Nie ustawiaj klimatyzatora w zimie na tryb AUTO
Bardzo dużo klientów ustawia ten tryb, jako wygodny dla stałej temperatury w pomieszczeniu. Nie zawsze się to sprawdza, zwłaszcza jeśli chodzi ogrzewanie. Polecam bardziej przełączyć na tryb grzania czyli zwyczajne słoneczko.
Dlaczego?
Jeśli ustawimy autofunkcje, ryzykujemy że przy dodatkowym ogrzewaniu jakie mamy, np. przy grzejnikach, czy kominku i przewyższaniu temperatury zadanej na pilocie, załączy się czasami chłodzenie. Oczywiście, będzie to krótkotrwałe, czasem niezauważalne, jednak urządzenie w punkcie granicznym temperatury będzie się przełączało.
Oszczędzajmy swój klimatyzator i dbajmy o proste dla niego komendy.
-
Czyść filtr powietrza raz w miesiącu
Filtr powietrza w jednostce wewnętrznej musi być czyszczony.
Producenci zalecają czyszczenie raz na 3 do 6 miesięcy, jednak w montowanych urządzeniach firmy Teknikon polecamy sprawdzać je co je miesiąc. Jeśli użytkownik ma w domu zwierzaka, tym bardziej filtry się zabrudzają.
Dlaczego trzeba czyścic filtry?
Ponieważ, jeśli już masz urządzenie to dbaj o nie.
Zatkany kurzem filtr powoduje, iż klimatyzator pracuje ciężej, przez co bardziej się zużywa jak i staje się mniej efektywny.
Wielokrotnie podczas przeglądów serwisowych widziałem filtry, w którym kurz był ułożony niczym warstwa filcu idealnie i skutecznie zatykając obieg powietrza. Tak zatkanym filtr ogranicza / zmniejsza pęd nadmuchu powietrza, gdyż zasys powietrza jest zmniejszony.
Po trzecie dbajmy o to, by oddychać czystszym powietrzem, a nie przefiltrowanym przez zwały kurzu, dla własnego zdrowia.
Podczas szkolenia obsługi po montażu w naszej firmie Teknikon zawsze prezentujemy klientom, gdzie znajduje się takowy filtr, jak wyciągnąć go z urządzenia czy umyć. Przykładowo: klimatyzator LG i AUX które masowo montujemy, posiada filtr powietrza, który spłukujemy po zwyczajnym prysznicem z ciśnieniem wody. To bardzo proste i wystarczające, należy jednak o tym pamiętać.
-
Staraj się poznać swój klimatyzator
Jeśli załączyłeś klimatyzator i czujesz, że nie daje takiego ciepła jak wcześniej, należy skontaktować się z instalatorem i sprawdzić to.
Jeśli na instalacji był nawet drobny ubytek czynnika chłodniczego urządzenie będzie działać słabiej.
Dlatego ważne jest by urządzenie zostało zamontowane przez firmę z uprawnieniami F-Gass, SEP, UDT,…. jak i z użyciem profesjonalnego, specjalistycznego sprzętu.
Firma Teknikon posiada wszelakie uprawnienia do montażu klimatyzacji, jak wyżej.
-
Sprawdź jednostkę zewnętrzną.
Jest bardzo ważne by urządzenie zewnętrzne nie było szczelnie zastawione, czy to krzakami, czy rożnego rodzajem pudełkami jak i praniem. Widziałem miejsca w których użytkownicy wokół urządzania urządzili magazyn, szczelnie i skutecznie ograniczając prace – wymianę powietrza w klimatyzatorze. Tak nie może być. Klimatyzator musi mieć obieg powietrza z każdej strony. Z jednej mniej, z drugiej więcej, ale z przodu musi mieć swobodę wyrzutu powierza. O to należy zadbać. Niedopilnowanie tego pogarsza po prostu sprawność urządzenia – Państwa urządzenia.
-
Nie nastawiaj temperatury za wysoko
Dla wszystkich osób temperatura 23 do 24 stopnie, jest maxymalnie normalną do ustawienia na klimatyzatorze. Nie trzeba, a nawet nie należy ustawiać na 30 stopni, ….potem zniżać itd. Klimatyzator ma termostat i wyłączy się sam, a potem załączy samoistnie.
Z tym ustawianiem temperatury i pracą urządzenia często klienci zastanawiają się i pytają, czemu klimatyzator się nie załącza,… i teraz.
Już tłumaczę.
Przykładowo klimatyzator LG, czy AUX posiadają 2 stopniową tolerancję załączenia, więc jeśli w pomieszczeniu jest już temperatura przykładowo 23 stopnie, a nasza zadana na pilocie klimatyzatora również 23, wówczas urządzanie nie zastartuje. W swojej mądrości urządzenie wie, ze już nie potrzeba podgrzewać otoczenia, bo temperatura została osiągnięta. Klimatyzator załączy się dopiero, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie do 21 stopni i podniesie temperaturę z powrotem do 23 stopni.
Generalnie klimatyzator i nasze nastawy samodzielnie będą sterować. Nie potrzeba nic przestawiać.
Zawsze postaramy się służyć radą swoim klientom i maxymalnie wszystko im przekazać W razie wątpliwości służymy radą i zapraszamy do kontaktu gdzie poradzimy jaki dobrać klimatyzator, do mieszkania, domu jednorodzinnego czy biura, oraz gdzie najlepiej zamontować klimatyzator w pomieszczeniu.